Targi DREMA 2020 rozpoczęte

Wczoraj rozpoczęła się w Poznaniu wyjątkowa edycja Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. To najbardziej wyczekiwane spotkanie sektora przemysłu drzewno-meblarskiego w Polsce. Do piątku 18 września swoją innowacyjną ofertę prezentować będą dostawcy komponentów i materiałów oraz maszyn i narzędzi do obróbki drewna i produkcji mebli.

Zrobotyzowany Warsztat Tapicerski, strefa DREMA Design, strefa narzędzi DREMA Tools czy strefa majsterkowicza DREMA Hobby – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej, już 36. edycji targów DREMA. W ramach poznańskich targów pokazywane są technologie jutra i rozwiązania dedykowane obróbce drewna, przemysłowi meblarskiemu i tartacznemu oraz energii z drewna. Ich uzupełnieniem są maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery.

Przemysł 4.0 na targach DREMA

Zagadnienia związane z przemysłem 4.0 obecne są na targach DREMA już od kilku lat. Także w tym rok ważnym punktem na tematycznej mapie tego wydarzenia jest automatyzacja i mechanizacja. Trwająca pandemia sprawiła, że kwestie automatyzacji produkcji stały się jeszcze bardziej istotne, co potwierdzają liczne badania i raporty branżowe. Firmy z sektora drzewnego i meblarskiego planują znaczące inwestycje w digitalizację, automatyzację i mechanizację produkcji, aby w ten sposób zabezpieczyć stabilność w łańcuchu dostaw, obniżać koszty, a także kompensować braki kadrowe. Dzięki DREMIE zwiedzający będą mieli szansę przekonać się, że robotyzacja to przyszłość niemal każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych, od systemów pomiarowych i sterujących po bezpieczeństwo pracy. Jednym z miejsc, w których prezentowane będą tego typu rozwiązania będzie strefa Robotyzacji i Automatyzacji INFOTEC CITY. Nowością w tegorocznej edycji projektu TAPICERNIA 4.0 będzie zrobotyzowane stanowisko do oklejania stelaży meblowych pianką. Będzie to jedna z koncepcji, która pozwala na zrobotyzowanie czynności oklejania stelaży pianką meblową. Wydarzenie to będzie miało charakter panelu dyskusyjnego, dającego możliwość rozmowy ze specjalistami B+R z InfoTEC ENGINEERIGN. Dodatkowo porozmawiamy o dobrze już znanym zrobotyzowanym gnieździe produkcyjnym do zbijania elementów stelaży meblowych oraz o nowej odsłonie jednego z najpopularniejszych centrów obróbczych do nestingu w branży mebli tapicerowanych InfoTEC PRO EVO PLUS.

W trakcie szkolenia „Robotyzacja i automatyzacja w procesie produkcji mebli na wymiar dla małych i średnich firm” można dowiedzieć się, jak wygląda proces produkcji zarządzany cyfrowo, z czynnością zakończoną do etapu montażu. Czyli cały proces produkcji  (od projektowania, przez rozkrój płyty z nawiertami, po konfekcję oraz listy i instrukcje), odbywa się automatycznie, aż do etapu montażu. Szczególnie interesujące w koncepcji InfoTEC FACTORY jest, to, że jest to rozwiązanie modułowe, które pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb produkcyjnych i budżetowych.

Na osoby poszukujące praktycznej wiedzy czeka szkolenie z projektowania i zarządzania zleceniami oraz komunikacją wewnętrzną w firmie produkującej meble na indywidualne zamówienie. Szkolenie zostanie poprowadzone przez praktyków, czyli osoby, które profesjonalnie poruszają się w cyfrowym środowisku produkcyjnym. Pokażą one, jak na co dzień wykorzystują digitalizację procesu produkcyjnego, od projektu po pliki produkcyjne. W ciągu zaledwie godziny zwiedzający dowiedzą się, jak zaprojektować, wygenerować ofertę i zlecić produkcję.

Sporo nowości znajduje się także w ramach przestrzeni DREMA Tools, gdzie firma ITA TOOLS prezentuje nowoczesne systemy ułatwiające zamawianie narzędzi oraz zarządzanie gospodarką narzędziową i maszynową w zakładach produkcyjnych, na przykład nowoczesny system B2B  pozwalający na pełną automatyzację zamówień narzędzi do zakładu, kontroli kosztów, realizacji zamówień i całodobowy dostęp do oferty narzędzi. Istotnym elementem dobrze działającej produkcji jest odpowiednie zarządzanie gospodarką narzędziową.  Odwiedzający przestrzeń DREMA Tools będą mogli sami przekonać się także o zaletach programu eNarzędziownia 4.0 oferowanego przez ITA TOOLS swoim klientom.  eNarzędziownia 4.0 jest nowoczesnym, jedynym na rynku rozwiązaniem dedykowanym dla firm produkcyjnych. Aplikacja pozwala na zerwanie z tradycyjną papierową ewidencją narzędzi i maszyn i zastąpienia jej ewidencją komputerową. Aplikacja jest to jeden z modułów Systemu B2B firmy ITA TOOLS. Obsługa programu odbywa się przez zwykłą przeglądarkę internetową, co pozwala na korzystanie z funkcji zarówno z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy smartfony. System ułatwia codzienną pracę osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu, w tym pozwala za pomocą platformy B2B w szybki sposób zamówić kolejne narzędzia z dostawą prosto do zakładu a tym samym zapewnić ciągłość pracy. Na Targach DREMA będzie można dowiedzieć się, jak przy minimalnych nakładach możemy zmniejszyć ilość przestojów dzięki analizie występujących awarii, jak i poprawić proces obiegu narzędzi w przedsiębiorstwie. W strefie DREMA Tools nie zabraknie także prezentacji na żywo najnowszych rozwiązań w zakresie narzędzi do obróbki drewna, płyty wiórowej czy materiałów kompozytowych, w tym szerokiej prezentacji innowacyjnych narzędzi diamentowych oraz VHM.

Redakcja „Lakiernictwa Przemysłowego” oraz Grupa MTP zapraszają podczas targów DREMA na Poligon Umiejętności Lakierniczych. Ta interaktywna wystawa urządzeń do obróbki powierzchni oraz produktów przeznaczonych do lakierowania drewna, to wydarzenie, podczas którego w praktyce można przetestować nowoczesne rozwiązania. Firma Kemichal, wspólnie z partnerem Iwata, będzie testować w praktyce najnowsze urządzenia lakiernicze (pistolety i pompy), farby i lakiery do drewna oraz systemy polerskie. Natomiast firma Nawara zaprezentuje nowe produkty – wózki lakiernicze i ścianę lakierniczą.

 

DREMA dla stolarzy i majsterkowiczów

Tegoroczną nowością jest strefa DREMA Hobby, na której ITA TOOLS wraz z partnerami zaprezentuje pełną gamę narzędzi dla stolarstwa, zakładów rzemieślniczych, branży wykończeniowej a nawet użytkowników DIY. Projekt Premium Tools to zbiór najważniejszych marek narzędziowych w Polsce, których dystrybutorem jest ITA TOOLS.

Zespół Premium Tools będzie prezentował również nowoczesny system zamówień B2B kierowanych do sklepów i hurtowni narzędzi. Na żywo będzie można przejść cały proces zamawiania produktów oraz poznać wszystkie szczegóły systemu oraz na miejscu założyć firmowe konto w systemie.

Wraz z partnerem firmą PFLEIDERER POLSKA prowadzone będą warsztaty na żywo z kompleksowej obróbki nowoczesnych materiałów stosowanych w meblarstwie. W trakcie targów zaprezentowana zostanie obróbka płyt budowlanych PremiumBoard MFP P5 oraz blatów Duropal Compact z użyciem narzędzi firmy ITA Tools. Dodatkową atrakcją  prezentacji będzie wykonanie mebla zaprojektowanego przez wybitnego architekta Piotra Kuczię z wykorzystaniem materiałów Pfleiderer. Koncepcja mebla jest zgodna z zasadą zero waste i wpisuje się doskonale w strategię firmy Pfleiderer dotyczącą zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne.

Kongresy i spotkania

W bogatym programie wydarzeń targowych nie zabraknie prestiżowych spotkań najważniejszych przedstawicieli branży. Dziś odbędzie się V Ogólnopolski Kongres Meblarski „POLSKIE MEBLE – KONKURENCYJNA POLSKA”, organizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Tegoroczne hasło kongresu to: „Gospodarka post covid – wyzwania dla polskiej branży meblarskiej”. Patronat strategiczny nad wydarzeniem objęła firma EGGER i kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k. Podczas wydarzenia poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. gospodarki post COVID i zmian w układzie sił na światowym rynku mebli; budowania marki własnej jako elementu kreowania przewagi konkurencyjnej na rynkach zagranicznych; kompetencji nowej teraźniejszości wśród pracowników branży meblarskiej czy budowania alternatywnych kanałów dystrybucji.

Na czwartek zaplanowano cieszące się ogromnym zainteresowaniem, a zainaugurowane w 2019 roku z inicjatywy Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, spotkanie kobiet branży meblarskiej. Wyjątkowe wnętrza restauracji w kompleksie Garden City, zamienią się w przestrzeń wymiany wiedzy, czerpania wzajemnej inspiracji i nawiązywania cennych kontaktów biznesowych. To szczególne wydarzenie dla pań związanych z  branżą meblarską odbędzie się pod hasłem  „Między siłą a wrażliwością – kobiety w świecie mebli”. Organizatorzy przygotowali dwa panele dyskusyjne; „Klucz do sukcesu – kobieta! Jak damskie spojrzenie wpłynęło na zmiany w firmach meblarskich” oraz „Różnorodność rodzi postęp – kobiety w branży meblarskiej”, a także wykład pt. „Jak wolność wspiera zespołowość? Jak wartości wspierają organizację?” poświęcony zagadnieniu budowania kultury organizacyjnej w oparciu o wartości, który poprowadzi Agata Polak, Head of HR Vox Capital Group. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest: SWISS KRONO oraz Western Union.

Mistrzostwa i konkursy

W programie targów są też wydarzenia, które od lat rozpalają emocje uczestników, jak  Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ. Zadanie, jakie stanie przed jego uczestnikami, nie należy do najłatwiejszych. Trzeba bowiem wykazać się niebywałą umiejętnością wbicia pięciu 3,5-calowych gwoździ w drewniane kantówki pięcioma uderzeniami młotka, czyli każdy gwóźdź trzeba wbić jednym uderzeniem. Liczy się tutaj precyzja, doświadczenie, a także umiejętność koncentracji.

Ciekawa jest też  wystawa konkursowa „Wyczarowane z drewna”. Zadaniem jego uczestników– uczniów szkół ponadpodstawowych, uczących się w klasach o profilu drzewnym – było stworzenie oryginalnego przedmiotu z drewna, który dotąd nie był powszechnie wykonywany z tego surowca. Łączna pula nagród wynosi aż 60.000 złotych.

Złoty Medal Grupy MTP 2019

W tym roku Sąd Konkursowy uhonorował  Złotymi Medalami siedem produktów w ramach targów DREMA! Szukajcie ich na specjalnie oznaczonych stoiskach! Informacje o medalistach znajdziecie także na stronie internetowej targów DREMA.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Tegoroczna edycja najważniejszych targów zaopatrzeniowe branży drzewnej i meblarskiej w Polsce w tym roku odbywa się w nowym reżimie sanitarnym, który ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym. – W tym roku bezpieczeństwo i ochrona zdrowia wystawców, zwiedzających i pracowników targów DREMA, na równi z jakością wydarzenia, to nasz priorytet – deklaruje dyrektor Targów DREMA Andrzej Półrolniczak. Międzynarodowe Targi Poznańskie są w pełni  przygotowane pod względem sanitarnym i organizacyjnym na wrześniowe spotkanie branży drzewnej i meblarskiej. Potwierdziła to organizacja takich wydarzeń jak Budma czy Meble Polska, które odbyły się w lutym. Potwierdza także wysoka frekwencja na wydarzeniach dla szerokiej publiczności, które odbywają się  na targach od połowy czerwca. Na wszystkich imprezach obowiązują aktualne wytyczne i zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz władz państwowych,  Grupa MTP stosuje się również do rekomendacji Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa wystawców i zwiedzających teren targów jest na bieżąco dezynfekowany. Zakup biletów możliwy jest tylko za pośrednictwem platformy www.tobilet.pl. Wejście na wydarzenie wiąże się m.in. z bezdotykowym pomiarem temperatury z użyciem kamer termowizyjnych, wypełnieniem ankiety epidemiologicznej, dezynfekcją dłoni czy koniecznością zasłaniania ust i nosa. Osoby, u których zaobserwowane zostaną jakiekolwiek oznaki zakażenia nie będą miały wstępy na teren targów. Układ stoisk przestrzeni wystawienniczych uwzględnia poszerzenie ciągów komunikacyjnych pomiędzy stoiskami wystawienniczymi do szerokości minimum 3 metrów. Bieżące informacje dotyczące bezpieczeństwa Wystawców i Zwiedzających publikowane są na stronie internetowej targów.

Zwiedzanie

Bilety dostępne są tylko online w serwisie www.toBilet.pl.

Ekspozycja Targów DREMA 2020 zlokalizowana jest w pawilonie 5.

Godziny otwarcia targów:

  • 15-17 września (wtorek-czwartek): 9.00 – 17.00,
  • 18 września (piątek): 9.00 – 16.00.

Więcej informacji na stronach www.drema.pl