Od wielu lat na polskim rynku obserwujemy niesamowity rozwój branży mebli tapicerowanych. To ten segment meblarstwa coraz częściej zaskakuje i odważnie wdraża innowacyjne i nietypowe rozwiązania. Podczas targów interzum w maju tego roku, na stoisku Hettich zaprezentowano między innymi sofę z okuciami do mebli tapicerowanych. Jak mogliśmy obserwować systemy te przyciągały liczne grono zwiedzających.
Z Pawłem Czaplą Country Manager Bed & Upholstery w Hettich rozmawiamy o tym jak zmienia się rynek mebli tapicerowanych oraz jakie kierunki wyznacza sobie Hettich na rynku polskim, by dotrzeć do nowych klientów.
Opowiedz o dziale w Hettich, który zajmuje się tworzeniem oraz udoskonalaniem okuć do mebli tapicerowanych.
W naszym dziale technicznym PSD pracuje 6 osób. Wśród nich są osoby bardzo młode, zaraz po studiach inżynierskich, oraz osoby z ponad 40-letnim doświadczeniem w Hettich. Takie zestawienie osobowości owocuje niesamowitą innowacyjnością. Efektem są wyjątkowo przemyślane i funkcjonalne okucia do mebli tapicerowanych.
Jak wygląda proces wdrażania nowego okucia do mebli tapicerowanych na rynek?
Jest to proces bazujący na ścisłej współpracy z klientem. Chcemy wspierać klientów na każdym etapie projektowania oraz uczestniczyć w wizualizacji pomysłu, który był początkiem mebla tapicerowanego. Pragniemy zagłębić się w jego idei, zrozumieć koncept. Następnym krokiem, jakże oczywistym, jest stworzenie okucia spełniającego oczekiwania klienta zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ergonomii.
W czasie targów interzum na stoisku Hettich prezentowane były różne systemy okuć do sof oraz łóżek, zdradź nam czym wyróżniają się one na tle innych systemów, dostępnych na rynku?
Faktycznie targi interzum były dla nas niezwykłym wydarzeniem. Pokazaliśmy sofę w koncepcji mebla kompaktowego, do małego mieszkania. Trend na rynku mieszkaniowym pokazuje, że coraz więcej ludzi chce mieszkać w dużych miastach. Zazwyczaj mieszkania w takich miastach są małe lub bardzo małe. Dlatego wychodząc naprzeciw trendom i potrzebom społecznym, zaprezentowaliśmy sofę do salonu, która pełni zarówno funkcję wypoczynkową, jak i miejsca do pracy biurowej lub kuchennej. Ilość zawartych funkcji w naszej sofie jest zaskakująca, od wygodnego miejsca do pracy przy komputerze, po relaksujące miejsce do oglądania telewizji. Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z różnych funkcji sofy przez kilka osób w tym samym czasie, jednocześnie zapewniając im pełen komfort.
Czy okucie to początek mebla tapicerowanego, czy raczej to ono staje się dopełnieniem bryły, która zostaje zaprojektowana zanim założono dodatkowe funkcje, które mogłaby spełniać?
Chcemy, by okucie nie było widoczne, starając się aby funkcja była ukryta, schowana i jak najmniej zakłócała projekt sofy. Współpracując z architektami dążymy do jak najmniejszej ingerencji w sam pomysł, dostarczając najlepsze możliwie rozwiązanie. Staramy się zaproponować okucie lub funkcję optymalną, najbardziej atrakcyjną dla przeszłego użytkownika sofy.
Polscy producenci mebli tapicerowanych swoje produkty eksportują na zachód Europy. Od lat słyniemy z tego, iż gwarantujemy produkt w konkurencyjnej cenie i dobrej jakości. Czy ten trend się utrzyma?
Jesteśmy zdecydowanym liderem w Europie pod względem produkcji mebli, a w szczególności mebli tapicerowanych. Jakość jaką oferują polscy producenci z roku na rok jest coraz wyższa, jednocześnie przez skalę produkcji pozostajemy atrakcyjni cenowo dla coraz szerszego grona klientów końcowych. Jestem przekonany, że ten trend utrzyma się w najbliższym czasie z wielu względów, jakimi są profesjonalizm, doświadczenie i staranność polskich producentów mebli tapicerowanych.
Czy seryjność oraz ogromny potencjał rynku europejskiego nie wymusza standaryzacji w projektowaniu mebli?
W dzisiejszych czasach mamy, tak szeroki dostęp do różnego rodzaju tkanin czy dodatków, że za każdym razem projektując, możemy osiągnąć niepowtarzalny mebel. Często do standaryzacji mebli dążą sami producenci, aby zapewnić klientom najkrótszy, możliwy czas realizacji zamówienia. Aspekt szybkiej dostępności ma znaczenie zwłaszcza dla młodych osób, które kupują swoja pierwszą sofę. W dużo łatwiejszy sposób można określić pewien standard dla klienta, który dopiero zaczyna przygodę z własnym mieszkaniem. Jednak rynek europejski starzeje się, a co za tym idzie rośnie świadomość wynikająca z doświadczeń. Wymagania klienta co do jakości i funkcjonalności sof z roku na rok są coraz wyższe. Jeżeli producenci chcą zachować konkurencyjność, muszą dostosować się do bardziej zamożnego klienta, a w tym przypadku standaryzacja to duże wyzwanie.
Gdzie można dostrzegać potencjały, które pozwolą kreować polski rynek mebli zupełnie inaczej? Inspirować i wnosić na rynek światowy powiew świeżości.
Polski klient jest coraz bardziej świadomy. Poszukuje i śledzi trendy wnętrzarskie. Media społecznościowe otworzyły okno szeroko na światowy design. Już nie chcemy kopiować i mieszkać w domach jak wszyscy. Chcemy otaczać się meblami wyjątkowymi. Dostrzegamy i mamy pewność, że czasem jedna designerska bryła tworzy wnętrze ponad przeciętność. To świadomość klienta staje się motorem napędzającym zróżnicowanie projektów. Stąd biorą się małe wytwórnie mebli, które od podstaw tworzą własna markę. Szukają klienta innego niż wszyscy i dla niego projektują mebel. Są to projekty na bardzo wysokim poziomie designu. Wykraczające poza znane nam schematy. Myślę, że wiele jeszcze się zadzieje na polskim rynku jeśli chodzi o projektowanie mebli. Odwaga to pierwszy krok. A polscy projektanci niewątpliwie mają ją w sobie.
Na jakich targach można przyjrzeć się bliżej branży mebli tapicerowanych? Gdzie poszukiwać nowych rozwiązań?
Jesteśmy po targach interzum, na których pokazaliśmy bardzo dużo nowości. Zainspirowaliśmy naszych klientów do projektowania sof i łóżek z naszymi okuciami. Dziś możemy już powiedzieć, że nasi najwięksi partnerzy zaprezentują swoje sofy z naszymi okuciami na największych targach meblowych M.O.W. w Niemczech. Jestem przekonany, że współpracując z nimi na zasadzie partnerstwa wspólnie osiągniemy sukces mimo obecnej sytuacji rynkowej.
Jakie plany ma Hettich jeśli chodzi o rozwój działu okuć do mebli tapicerowanych?
Rynek producentów mebli tapicerowanych jest niewątpliwie największy w Europie. Nasze plany jako producenta okuć są oczywiste: umocnić pozycję najbardziej innowacyjnego, subsydialnego oraz partnerskiego producenta funkcji dla łóżek i sof. Konsekwencją takiego działania będzie wzmocnienie pozycji lidera na rynku okuć do mebli tapicerowanych. Partnerstwo, które proponujemy naszym klientom opiera się na długoletniej współpracy oraz poznaniu swoich potrzeb i możliwości produkcyjnych, aby wspólnie stworzyć produkt optymalny dla obu stron.
Co Cię najbardziej zdumiewa i zaskakuje w świecie mebli?
Świat mebli, szczególnie tapicerowanych, jest wyjątkowy. Według mnie wyjątkowość polega na różnorodności modeli, funkcji, kształtów, faktur i kolorów dostępnych u producentów. Coraz częściej spotykam się z producentami, którzy tworzą sofę pod klienta, wręcz personalizują produkt. Dziś wybór sofy jest podobny do wyboru ekskluzywnego auta. Możemy ją tak skonfigurować, że będzie wyjątkowa, tylko dla nas, tylko do naszego domu, w którym będę się czuł wyjątkowo, przytulnie i dobrze. Sofa staje się coraz częściej głównym meblem naszego salonu. To przy niej spędzamy wspólnie czas, odpoczywając, ciesząc się i zaznając spokoju.
Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiała: Wioletta Stern
O Hettich
Firma Hettich została założona w 1888 roku i jest jednym z największych producentów okuć meblowych na świecie. Nasza główna siedziba mieści się w miejscowości Kirchlengern w Niemczech. W prawie 80 krajach wraz z niemal 8000 współpracownikami wspólnie dążymy do jednego celu: rozwoju inteligentnej techniki do mebli. Bo technika do mebli to nasza pasja. Fascynujemy i inspirujemy nią ludzi na całym świecie. „It’s all in Hettich” to nasze motto, za którym kryje się kompleksowa oferta usług i produktów, zorientowanych na potrzeby naszych klientów. Zrównoważony rozwój, a także aspekty społeczne i ekologiczne są przy tym od zawsze naszym priorytetem.