Hologramy w cieniu wojny, czyli ProMaTap 2022
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu mebli? Czego oczekuje dzisiejszy klient – skandynawskiej prostoty czy włoskiego przepychu? Czy po znakomitym 2021 roku polską branżę czeka nieuchronne spowolnienie? Czy możemy obronić gospodarkę narodową przed skutkami gospodarczego kryzysu światowego? Czy wojna na Ukrainie powoduje problemy, czy raczej – nieoczekiwanie – rodzi szanse dla polskich firm meblarskich? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć w czerwcu, w Łodzi uczestnicy 16. edycji ProMaTap , jednej z najważniejszych imprez meblarskich B2B w Polsce.
16. ProMaTap odbywa się w wyjątkowym momencie. Niedawno zawieszono w Polsce stan epidemii, u której zarania analitycy wieszczyli całemu sektorowi kłopoty i klęski. Jak pokazał czas – błędnie. Tak dobrego roku, jak 2021 r trudno szukać w annałach polskiego meblarstwa. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne pofrunęły w górę, a producenci na przemian przecierali oczy ze zdumienia i zacierali ręce z radości. Dość przypomnieć, że przychody polskiej branży meblarskiej w 2021 r. wzrosły do niemal 60 mld zł (podczas gdy przed pandemią niedoścignionym marzeniem był próg 50 mld zł), a polskie firmy meblarskie wciąż tworzą jeden z najpotężniejszych na świecie rynków. Czy jednak wzrost będzie trwał w nieskończoność?
– Otóż pojawiają się już pierwsze obawy, że ten stan rzeczy musi ulec zmianie, że powoli zbliżamy się do wysycenia rynku – mówi Leszek Raniewicz, organizator ProMaTap 2022. – W dodatku wojna na Ukrainie bezwzględnie przerwała kluczowe łańcuchy dostaw ze wschodu, czyli z Ukrainy oraz objętych sankcjami Białorusi i Rosji, co może mieć wpływ na wyhamowanie trendów i gorsze efekty sprzedażowe. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas naszego spotkania w Łodzi.
W rozbudowanej w tym roku części seminaryjnej, której wspólnym mianownikiem jest pytanie Jak chronić branżę meblarską przed skutkami nadchodzącego kryzysu, będzie m.in. mowa o szansach, zagrożeniach i wyzwaniach dla polskiej i światowej gospodarki. Opowie m.in. Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha, Stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA), od lat związany z sektorem bankowości. Ma to być próba odpowiedzi na pytanie, które z obszarów gospodarki czeka progres, a które skazane są na spowolnienie oraz jak w tej sytuacji, w nadchodzących latach odnajdzie się polska branża meblarska.
Nie zabraknie też dyskusji na temat unowocześniania procesów produkcji – w końcu ProMaTap jest jedną z najważniejszych imprez branżowych w Polsce. Bardzo ciekawie zapowiada się wystąpienie dotyczące wykorzystania technologii holograficznej w procesie produkcji. Okazuje się bowiem, że technologia holograficzna umożliwia już projektowanie „na żywo” prototypów mebli i trójwymiarowe „wyświetlanie” ich w skali 1:1, pozwalając przyjrzeć się im z każdej strony czy przystosować do wybranego miejsca. W dyskusji nie zabraknie tematów odnoszących się do ochrony środowiska w produkcji mebli, a także postępującego rozwoju automatyzacji w całym polskim sektorze. Stąd pojawią się również wątki obecnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza że trwający kilka lat napływ pracowników ze wschodu wyraźnie zmalał.
ProMaTap 2022 nie ominie także temat wojny za wschodnią granicą i jej skutków dla polskich firm meblowych. Wojna jest bezsprzecznie wielką ludzką tragedią, ale jej następstwa w postaci sankcji na agresorów mogą zrodzić nowe możliwości i pola eksploracji. Niewykluczone więc, że oczekiwanego wyhamowania polskiego meblarstwa nie będzie.
To już 16. edycja konferencji wystawienniczo-seminaryjnej ProMaTap, jednej z najważniejszych w Polsce imprez branży meblarskiej. Odbędzie się 9 i 10 czerwca w hotelu Ambasador Premium, w Łodzi. Tak, jak dotychczas impreza będzie skupiała się na sektorze mebli tapicerowanych i materacy.