Pod koniec lutego w Poznaniu odbyła się kolejna edycja targów Meble Polska, które są organizowane pod patronatem branżowym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Zapytaliśmy organizatorów i wystawców, jak oceniają tegoroczną edycję imprezy, jakie nastroje panują w branży, a także jak wyglądała prezentowana na stoiskach oferta i co cieszyło się największym zainteresowaniem zwiedzających.
Józef Szyszka, Dyrektor Projektu/ Project Manager Meble Polska
Targi Meble Polska 2023 po raz kolejny udowodniły globalny zasięg tego wydarzenia. Największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej odwiedzili kupcy meblowi z 71 krajów. Liczba uczestników wydarzenia w stosunku do poprzedniej edycji z maja 2022 wzrosła o 19,6 proc. Aż 51 proc. zwiedzających pochodziło z zagranicy. Dominowali oczywiście goście z Europy, ale stoiska wystawców odwiedzili również przedstawiciele handlu meblami z tak ważnych dla rozwoju polskiego eksportu mebli rynków, jak Stany Zjednoczone, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wśród zwiedzających byli także kupcy z tak egzotycznych krajów jak: Angola, Arabia Saudyjska, Australia, Chiny, Gujana Francuska, Indie, Jordania, Kenia, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Mali, Mauritius, Mongolia, Nigeria, Palestyna, Peru, Sri Lanka, Uzbekistan czy Wybrzeże Kości Słoniowej.
Cieszymy się, że poznańskie targi meblowe odzyskały przedpandemiczną kondycję. Ekspozycja była zbliżona wielkością do rekordowego wyniku z 2020 roku. Najnowsze kolekcje mebli na kolejny sezon sprzedażowy pokazała w Poznaniu większość najważniejszych polskich producentów. Na ekspozycji obecnych było także wiele nowych firm, które na targach Meble Polska wystawiały się po raz pierwszy lub wróciły na to wydarzenie po dłuższej przerwie. Od kilku lat rośnie też liczba zagranicznych firm, które aktywnie jako wystawcy poszukują w Poznaniu klientów na globalnym rynku. W tym roku na ekspozycji obecni byli producenci mebli z Chin, Cypru, Danii, Litwy, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu i Włoch. Podobnie, jak w maju 2022, duże grupowe wystąpienie narodowe zorganizowało Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mebli.
Jeśli chodzi o nastroje wystawców, ogólnie, w rozmowach widoczny był umiarkowany optymizm podszyty jednak uzasadnionymi obawami, związanymi przede wszystkim z rosnącymi kosztami pracy, energii i surowców. W efekcie każde wahnięcie cen czy inna zmiana dotycząca kosztów prowadzenia biznesu, może przesądzić o braku rentowności. Na te niebezpieczeństwa zwracał uwagę podczas otwarcia targów Piotr Wójcik, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i prezes zarządu firmy Meble Wójcik. Stąd tak duży nacisk, jaki polscy producenci mebli kładą na dywersyfikację rynków zbytu. Wiele firm, które dotąd koncentrowały się na dostawach na konkretne – zwykle europejskie – rynki, aktywnie poszukuje od jakiegoś czasu nowych partnerów zakupowych na nowych często dość egzotycznych kierunkach. Dlatego tak istotna jest obecność tak szerokiej reprezentacji zagranicznych kupców meblowych na targach Meble Polska.
Agnieszka Baran, Marketing Manager, Wajnert Meble
Tegoroczną edycję targów Meble Polska oceniamy bardzo dobrze, jako dynamiczne wydarzenie z unikalną ofertą, które zgromadziło jednych z najlepszych producentów, dostawców i nabywców z branży meblowej. Wydarzenie zapewniło uczestnikom platformę do zaprezentowania swoich najnowszych produktów, wymiany pomysłów i nawiązania kontaktów z ekspertami z branży. Poznań to miejsce, w którym prezentowane są nowe trendy, więc jeśli ktoś chce zobaczyć przyszłość, musi tam pojechać, bo to jest miejsce, w którym trzeba być.
Wydarzenie skupiało się na nowych tendencjach w branży, innowacjach i rozwoju. Było szansą do pokazania się zarówno dla wieloletnich doświadczonych profesjonalistów, jak i nowych talentów. Dodatkowo była to idealna okazja do wymiany poglądów z przedstawicielami międzynarodowej sceny producentów mebli, komponentów, architektury i designu.
Targi Meble Polska to dla nas zawsze doskonała okazja do odkrywania trendów, tworzenia relacji i wzmacniania sojuszy. Wydarzenie to podkreśliło niektóre z kluczowych trendów w branży meblowej, w tym rosnące zapotrzebowanie na ergonomiczne i zrównoważone produkty, a także innowacje, które integrują technologię z projektowaniem mebli. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i cieszymy się, że możemy nadal dostarczać naszym klientom wysokiej jakości tapicerowane meble wypoczynkowe.
Chcielibyśmy wyrazić naszą szczerą wdzięczność wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stoisko podczas imprezy. Z przyjemnością zaprezentowaliśmy nasze najnowsze kolekcje mebli i cieszymy się z pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy. Bardzo doceniamy zainteresowanie naszymi produktami i wsparcie dla naszej marki oraz liczne nagrody, które otrzymaliśmy, między innymi za nasze dwie najnowsze kolekcje sof oraz narożników: Eris oraz Sempre, jak również za stoisko.
Po zamieszaniu związanym z pandemią i w czasie coraz bardziej zauważalnych skutków kryzysu klimatycznego, a także w obliczu trwającej wojny na Ukrainie, kreatywne umysły i cała branża meblowa szukała i szuka nadal właściwej drogi, którą należałoby obrać, biorąc pod uwagę wiele problemów dnia codziennego. Dlatego w naszych najnowszych kolekcjach staraliśmy się znaleźć równowagę pomiędzy funkcjonalnością, komfortem, zrównoważonym rozwojem i estetyką. Na tegorocznej edycji targów zaprezentowaliśmy projekty, które integrują technologię, czyli wysuw elektryczny, sterowany aplikacją. Zależało nam na tym, aby pokazać, dlaczego funkcjonalne wzornictwo jest wielką częścią przyszłości. Sprytne funkcje są tak samo częścią dobrego projektu, jak ogólny wygląd. W naszych produktach stosujemy również materiały przyjazne środowisku, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne meble tapicerowane. Odpowiedzieliśmy tym samym na zapotrzebowanie kupujących, ponieważ większość z nich szukała na targach produktów klasy podstawowej i średniej, czyli sof, które mają wszystkie podstawowe funkcjonalności, takie jak relaks, funkcje spania, regulowane oparcia oraz zagłówki, a przy tym nie kosztują fortuny. Kolekcje modułowe były również chętnie poszukiwane przez większość odwiedzających.
Na tegorocznej edycji było także wielu nowych odwiedzających zza granicy, którzy uczestniczyli w targach pierwszy raz i próbowali zrozumieć proces biznesowy importu mebli. W tym miejscu pojawiła się mocna strona naszej firmy. Obsługując klientów w ponad 20 krajach, nasz zespół był w stanie podzielić się głębokim zrozumieniem rynku i procesów eksportowych, które były naprawdę doceniane przez kupujących. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. Z niecierpliwością czekamy, aby już wkrótce wprowadzić do regularnej sprzedaży nasze najnowsze kolekcje.
Klaudia Szymanek, Dyrektor Handlowy, Fabryka Mebli Wersal
Tegoroczne targi Meble Polska w Poznaniu pozwoliły nam poczuć się jak za dawnych lat. Nie były one tylko i wyłącznie pokazem kolekcji, nowości produktowych i wielu producentów, ale okazały się powrotem do relacji biznesowych. Cieszymy się, że po tych kilku, dość ciężkich latach pod względem utrzymywania kontaktów, budowania długoletnich współpracy, wszystkim nam udało się złapać oddech od ograniczeń, problemów i zagrożeń – udało nam się cieszyć tym czasem. A wiemy, że dobra atmosfera sprzyja dobrym biznesom. Dzięki zaprezentowaniu naszej kolekcji na ponad 1000 mkw., mieliśmy możliwość pokazania, jakie nowości pojawiły się w przeciągu kilku miesięcy w naszej ofercie, a także – jaki kierunek obraliśmy i jakie rozwiązania królować będą w najbliższym czasie. Skupiamy się na rozbudowaniu kolekcji reclainerów – zarówno manualnych jak i elektrycznych, na modelach z funkcyjnymi oparciami, zagłówkami, z akcesoriami, pozwalającymi dopasować produkt do własnych oczekiwań.
Poza kolekcją Storm, Tollo czy Stelvio która skradła serca naszych partnerów – nie tyko funkcjonalnością, ale przede wszystkim interesującym designem, pokazaliśmy również modele z kolekcji Simple, które zachwycają swoją prostotą – funkcyjne, kompaktowe bryły z ciekawą ale i bezpieczną linią, idealnie odnajdą się w dzisiejszym trendzie, w którym rządzi balans.
Rozwój marek Wernight i Wernature sprawił, że coraz częściej niezbędnym elementem każdego zakupu jest ława, stół czy regał, a już niemal 100 procentową skuteczność ma sprzedaż linii topperów i materacy. Wspomagana przez szeroką linię łózek – od modeli korpusowych, przez platformy, a kończąc na łóżkach kontynentalnych – cieszy się popularnością niezmiernie od kilku lat, jednak teraz wiemy, że poza dobrym produktem, tworzymy również własna markę mebli do sypialni.
Podsumowując, uważam, że nie tylko odczuliśmy powrót „do korzeni” Targów Poznańskich. Już od wejścia oko cieszyły setki odwiedzających, a i wystawców w tym roku nie brakowało, wręcz przeciwnie! Wszystko to utwierdziło nas też w przekonaniu, że nasza firma i produkty wyróżniają się na tle branży i niezmiennie cieszą powodzeniem od lat.
Paweł Kolczyński, Specjalista ds. Marketingu, Gala Collezione
Meble Polska ponownie udowodniły, że są najważniejszym miejscem spotkań branży meblowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Przybyło tysiące gości z kraju i zagranicy, zarówno tej bliskiej jak Litwa czy Niemcy, ale też z państw tak nam odległych, jak Mongolia. Nie zabrakło stałych bywalców oraz odwiedzających którzy mieli okazję zachwycić się jakością sof Gala Collezione po raz pierwszy. Najliczniejszą grupą na poznańskich targach byli, tradycyjnie, dystrybutorzy i ich oficjalni przedstawiciele, więc większość rozmów miała charakter biznesowy.
Gala Collezione od lat udowadnia jak wszechstronną jest marką, która skrojona jest pod indywidualne oczekiwania klientów. Model Vivid przyciągał uwagę gości nowoczesnością i funkcjonalnością, a będące w tej samej linii produktowej miękkie Veno wyróżniało się komfortem. Dzięki rozmowom wiemy też, że rynek nadal potrzebuje zróżnicowanych rozwiązań funkcji spania. Zamówienia zostały złożone na nowe modele Nuno i Sol, które wyposażone są w płynnie pracujący stelaż włoski. Bergen oraz Bjork to zaś przedstawiciele systemu DL, w praktycznej i atrakcyjnej odsłonie. Proponowana przez Gala Collezione kolekcja tkanin Natural Look to odpowiedź na trendy rynkowe i potrzeby klientów.
Źródło: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
***
O Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli:
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli została powołana 9 stycznia 1996 r. w celu reprezentowania i obrony interesów zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych oraz kształtowania w obrocie gospodarczym zasad dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji. Misją Izby jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu skutecznego współuczestnictwa w kształtowaniu rozwoju polskiej branży meblarskiej, aktywne promowanie polskich mebli w kraju i na świecie oraz wspieranie dążeń do zapewnienia konsumentom pełnej satysfakcji z zakupu i użytkowania wyrobów polskiego przemysłu meblarskiego.