Jak wybrać obicie do nowej sofy?

Zakup nowej sofy bywa wyzwaniem. W poszukiwaniu idealnego modelu stajemy w obliczu mnóstwa różnych dylematów. Czy ma być nowoczesna czy klasyczna? Pikowana czy minimalistyczna? Z wysokimi czy ukrytymi nóżkami? Jej intrygująca bryła będzie z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów wyboru, ale to tkanina obiciowa i odpowiednie dobranie koloru wpłynie w ogromnym stopniu na efekt finalny. Na co zwrócić uwagę i jakie są trendy w tkaninach obiciowych, zapytaliśmy specjalistów z polskiej firmy Gala Collezione, której meble od lat cieszą się wyjątkowym powodzeniem na rynku.

Dobrze dobrane obicie nowej sofy, poza wyznaczeniem dominującej we wnętrzu kolorystyki, potrafi zbudować klimat salonu, nadając przestrzeni dodatkowy wymiar dekoracyjny. Po określeniu własnych preferencji najlepiej przyjrzeć się zaletom każdego materiału wraz ze specjalistą z salonu meblowego. Dopiero wówczas warto zdecydować, które wykończenie sofy będzie najlepsze dla Ciebie, Twojej rodziny i domu. Czynniki, które warto wziąć pod uwagę to wygląd, trwałość, wymagania dotyczące pielęgnacji i wygoda użytkowania.

Skóry i tkaniny

Poszczególne sofy mogą różnić się od siebie w zależności konstrukcji modelu (tj. rodzaju wypełnienia i stelaża). Konstrukcja w pewnym stopniu determinuje wybór materiału obiciowego, który bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania. W związku z tym jednym meblom bardziej służy konkretny rodzaj tkaniny, inne zaś wyjątkowo korzystnie prezentują się w skórze. Pamiętajmy, że meble w obiciu skórzanym i tkaninowym dają zupełnie inne odczucia. Tkanina jest miękkim i ciepłym materiałem, podczas gdy skóra w pierwszym kontakcie bywa chłodna. Podobnie jak fotele samochodowe, skórzane sofy potrafią być gorące w lecie i zimne w dotyku podczas zimowych miesięcy. W porównaniu zwłaszcza z meblami w miękkim obiciu szenilowym czy welwetowym, skórzane sofy bywają mniej przyjemne w dotyku. Jeśli więc zależy Ci na osiągnięciu wrażenia ciepła i przytulności, wybierz opcję tkaninową i zwróć uwagę na materiały miękkie i przyjemnie, układające się pod dłonią oraz odporne na ścieranie (zapytaj sprzedawcę o test Martindale’a, określający stopień odporności na ścieranie – im wyższy – tym tkanina będzie bardziej wytrzymała).

Struktura tkaniny

Materiały tapicerskie dedykowane do mebli Gala Collezione i Sweet Sit różnią się od siebie nie tylko kolorystyką, ale przede wszystkim wytrzymałością, miękkością oraz strukturą. Tkaniny szenilowe zawierają splot przędzy szenilowej, nadający miękkości i jedwabistego połysku. Charakterystyczną cechą tej tkaniny jest nieregularna powierzchnia, dająca ciekawy efekt gry światła i cienia. Popularne tkaniny welwetowe (zwane również pluszowymi) są z kolei aksamitnie gładkie, wprost idealne do weekendowego leniuchowania. Meble ubrane w taką tkaninę nabierają cech luksusowości, jednocześnie ocieplając i nadając przestrzeni przytulnego, zmysłowego charakteru. Inne popularne przyjemne w dotyku obicia to tzw. floki. Flokowanie sprawia, że materiał jest z jednej strony miękki i aksamitnie miły, z drugiej zaś – gęsty i zwarty. Tkaniny flokowane są odporne na ścieranie i przez długi czas zachowują nienaganny wygląd.

Codzienne użytkowanie i parametry techniczne

Wybór gatunku obicia może mieć wpływ na żywotność i stopień zużycia mebla. Jak można się spodziewać, wysokiej jakości materiały obiciowe (podobnie jak wysokiej jakości skóry) są droższe, ale lepiej znoszą długotrwałe użytkowanie. Tkaniny, których wzorniki można obejrzeć w każdym salonie oferującym meble Gala Collezione oraz Sweet Sit, różnią się kolorystyką, strukturą, cechami i właściwościami. Zatem już na etapie wyboru rodzaju materiału można wybrać opcję, pozwalającą zminimalizować ryzyko potencjalnych zniszczeń. Sofa, narożnik czy fotel może być np. wykończony obiciem plamoopornym. W przypadku zalania można je łatwo wyczyścić specjalnymi produktami lub gąbką z wodą i delikatnym detergentem. Warto wiedzieć, że łatwe czyszczenie tkanin i utrudnione wchłanianie płynów to dwie różne technologie. Tkaniny, które nie wchłaniają płynów, pokryte są specjalną powłoką, która w przypadku rozlanej cieczy gromadzi jej krople na powierzchni tkaniny. Natomiast tkaniny łatwoczyszczące pokryte są specjalnymi molekułami, chroniącymi tkaninę przed wnikaniem zabrudzeń, dzięki czemu wszelkie plamy łatwo poddają się procesowi czyszczenia.

www.GalaMeble.com