Kleje tapicerskie – niezbędna wiedza

Nieprzyjemny zapach, nieprecyzyjne działanie i kwestie związane z aplikacją odpowiedniej ilości preparatu. Tego typu problemami nie muszą martwić się użytkownicy i użytkowniczki zaawansowanych, przenośnych systemów do nanoszenia kleju. Takie kleje kontaktowe w systemach ciśnieniowych na szeroką skalę wykorzystuje się w przemyśle meblarskim. Z kolei po ich odpowiedniki w aerozolach chętnie sięgają również osoby prywatne.

Co wyróżnia kleje tapicerskie?

Jedną z istotnych cech produktów jest ich uniwersalność. Dość często do klejenia tkanin można wykorzystać kleje, które nie są określane wprost jako kleje tapicerskie, bo ich zastosowanie jest znacznie szersze.

Do uniwersalnych wariantów możemy zaliczyć np. kleje aerozolowe STA-PUT i SPRAY-KON. Zapewniają one doskonałe klejenie tkanin, ale jednocześnie można zastosować je do klejenia płyt z tworzyw sztucznych, styropianu, korka, blachy.

W zakładach meblarskich docenia się również to, że kleje tego typu dostępne są w ekonomicznych opakowaniach. Można je dostać np. w 85-kilogramowych kanistrach ciśnieniowych (dostępne są oczywiście również mniejsze pojemności). Takie kleje tapicerskie pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie całego preparatu, ponieważ ciśnienie wytworzone w zbiorniku zapobiega odkładaniu się kleju w kanistrze. Nie ma więc mowy o stratach produktu.

Zestaw kanistra ze specjalnym pistoletem cieszy się sporą popularnością również ze względu na mobilność. Całość można przenosić, co oznacza, że rozwiązanie da się zastosować dokładnie tam, gdzie tego akurat potrzebujemy. Jak natomiast przedstawia się kwestia precyzji? Kleje tapicerskie tego typu można aplikować z dużą dokładnością. Natomiast gdy potrzebujemy zastosować je na większej powierzchni, wystarczy wykorzystać szeroki strumień. W obu przypadkach nie trzeba martwić się problematycznym rozkurzem, który towarzyszy aplikacji mniej zaawansowanych produktów. Efekt? Przyjemniejsze warunki pracy i czystość

 

Sprawne i solidne klejenie z pomocą klejów kontaktowych w aerozolach i systemach ciśnieniowych

Dobrze dobrany klej tapicerski nie potrzebuje dużo czasu, żeby trwale połączyć ze sobą dwa tworzywa. W przypadku produktu STA-PUT wystarczy odczekać dwie minuty, aby preparat był gotowy do klejenia. Jednocześnie produkt charakteryzuje się bardzo długim czasem otwartym. Osoba zajmująca się tymi działaniami może więc dokładnie rozprowadzić preparat bez strachu o to, że pośpiech zniszczy efekty jej pracy. Na solidne produkty liczą również osoby prywatne. Z myślą o nich powstały mniejsze warianty kleju tapicerskiego. Taka 500-mililitrowa opcja w aerozolu jest bardzo poręczna i pozwala własnoręcznie przeprowadzić domowe prace.

Co jeszcze decyduje o wygodzie zastosowania klejów tapicerowanych?

  • specjalne dysze

Pasują do pistoletów, stosowanych w systemach natryskowych. Takie dodatki mogą służyć m.in. do nakładania cieńszej warstwy lub do poszerzenia strumienia. To proste rozwiązanie sprawia więc, że mamy duży wpływ na to, jak dokładnie przebiega klejenie. Wystarczy chwila, żeby zmienić element i przystosować pistolet do aktualnych potrzeb.

  • dodatkowe akcesoria, takie jak wałki dociskające

Akcesoria w postaci wałków pozwalają odpowiednio mocno docisnąć do siebie łączone powierzchnie. Proces można zrealizować samodzielnie, a w zadanie nie trzeba wkładać bardzo dużo siły.

  • bezwonność

Silny zapach, wwiercający się w nozdrza może być sporą uciążliwością, zwłaszcza jeśli z klejem tapicerskim pracujemy na co dzień. W nowoczesnych produktach zatroszczono się również o tego rodzaju wygodę użytkowników i użytkowniczek, co znacznie podnosi komfort klejenia.

Źródło: https://4technik.pl/