Polskie meble coraz lepiej znane w USA

Producenci mebli z Polski sukcesywnie wzmacniają swą pozycję w USA. Polskie meble są dziś dostępne w licznych sieciach handlowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz w sprzedaży internetowej. W amerykańskiej ekspansji nasze firmy wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu w ramach projektu „Umiędzynarodowienie MŚP – Brand HUB”, udostępniając przedsiębiorcom przestrzeń biznesowo-promocyjną podczas najważniejszych światowych targów branżowych.

Silna polska marka na globalnym rynku branży meblarskiej

Polska branża meblarska należy do światowej elity. Polska jest czwartym na świecie i trzecim w Europie największym eksporterem mebli. Wartość eksportu dynamicznie rośnie, osiągając w 2024 roku wartość 13,6 mld EUR. Produkowane w Polsce artykuły wyposażenia wnętrz znajdują odbiorców na całym świecie, a jednym z głównych kierunków eksportu są Stany Zjednoczone. Amerykanie kupują polskie meble doceniając ich jakość i modne wzornictwo, a także funkcjonalność i dopasowanie do lokali o różnej powierzchni.

Polskie meble często goszczą w amerykańskich domach. Są przy tym coraz łatwiej dostępne dla amerykańskich odbiorców. Systematycznie rozbudowujemy sieć dystrybucji w USA, a nasze produkty można znaleźć w znanych, ogólnokrajowych sieciach handlowych. Cały czas pracujemy, by jak najlepiej wkomponowywać się w amerykański rynek. Wypracowanie sobie stabilnej pozycji w Stanach Zjednoczonych wymaga elastycznego podejścia, ale polska branża meblarska jest na to gotowa – komentuje dr inż. Tomasz Wiktorski z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Europejski design w konkurencyjnej cenie

Dostępne na rynku amerykańskim polskie meble to, przede wszystkim, europejskie wzornictwo za konkurencyjną cenę. Polskie produkty podążają za aktualnymi trendami, bądź samemu je wyznaczają, dzięki czemu budzą zainteresowanie projektantów wnętrz i miłośników dobrego stylu. Doceniają je koneserzy sztuki meblarstwa, a także wszyscy ci, którzy cenią bogatą i różnorodną europejską kulturę, oraz pragną przenieść jej namiastkę do własnego wnętrza.

Ale europejski design polskich mebli to też atrakcyjne rozwiązanie dla Amerykanów o europejskich korzeniach, którzy urządzając dom chcą nawiązać do pochodzenia swoich przodków. Polscy producenci zrozumieli potrzeby rynku USA i odpowiedzieli na nie. Dzięki temu dziś mogą wyjść do klienta ze starannie dobraną ofertą, opracowaną w europejskim stylu, ale jednocześnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb amerykańskiego odbiorcy.

Polskie meble – wysoka jakość w paczkach

Modne wzornictwo i konkurencyjna cena to jednak nie jedyne atuty polskiego przemysłu meblarskiego. Polską specjalnością stała się obsługa e-commerce. Za pośrednictwem Internetu można kupić wysokiej jakości meble i artykuły wyposażenia wnętrz, zapakowane i przygotowane do wysyłki krajowej i międzynarodowej.

Polscy producenci dbają przy tym o utrzymanie najwyższych standardów i satysfakcję klienta. Meble produkowane są z wytrzymałych materiałów drzewnych pochodzących z certyfikowanych źródeł, precyzyjnie i z dbałością o szczegóły. Technologia wykonania zapewnia trwałość ich użytkowania. Dzięki takiemu podejściu, polskie meble stały się synonimem wysokiej jakości, mierzonej według wymagających europejskich standardów.

Przełamujemy stereotypy udowadniając, że można oferować wysokiej jakości meble i sprzedawać je w paczkach. Nasze produkty przeznaczone są do wysyłki w ramach dystrybucji internetowej, dzięki czemu z łatwością mogą dotrzeć w różne zakątki świata. Każdy, kto zajmuje się handlem w Internecie, powinien zapoznać się z ofertą polskich firm z branży meblarskiej. Korzystanie z polskich dostawców to dla amerykańskich przedsiębiorców także dodatkowe bezpieczeństwo w obliczu globalnych wyzwań, takich jak pandemie czy konflikty militarne, mogące zakłócać łańcuchy dostaw – wylicza dr inż. Tomasz Wiktorski.

Polskie meble na High Point Market

O walorach polskich mebli będzie można przekonać się podczas targów High Point Market (26 – 30 kwietnia) – największego na świecie wydarzenia branży meblarskiej. Swą obecność w Karolinie Północnej zapowiedziało kilkanaście polskich firm. Część z nich pojawi się na High Point Market w charakterze wystawcy. Inne skorzystają z gościnności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) na Polskim Stoisku Narodowym.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w ramach projektu „Umiędzynarodowienie MŚP – Brand HUB”, prowadzi liczne inicjatywy promocyjne na rzecz polskiej branży meblarskiej. Wśród nich jest organizacja Polskich Stoisk Narodowych podczas najważniejszych branżowych wydarzeń targowych. Na High Point Market, naszym stoisku (showroom C&D 5-H),  polscy przedsiębiorcy będą mogli m.in. skorzystać z przestrzeni biznesowej do spotkań B2B oraz uzyskają wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia działalności na rynku amerykańskim. Zachęcamy do udziału wszystkie firmy, które jeszcze nie zgłosiły nam swojej obecności – mówi Bartosz Ossowski, koordynator sektora meblarskiego w projekcie Brand HUB.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje Polskie Stoiska Narodowe jako element Sektorowego programu promocji na rynkach perspektywicznych. Sektorowy Program Promocji realizowany jest w ramach projektu „Umiędzynarodowienie MŚP – Brand HUB” przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 -2027”.

Celem projektu „Umiędzynarodowienie MŚP – Brand HUB” jest wykorzystanie i zwiększenie potencjału rozwojowego polskich MŚP oraz wzrost wolumenu eksportu poprzez ich udział w działaniach promocyjnych na rynkach zagranicznych. Sektorowe programy promocji mają za zadanie wesprzeć rozpoznawalność tychże sektorów na rynkach zagranicznych dzięki promowaniu Marki Polskiej Gospodarki pod hasłem „Poland. Business Forward”.